Cheesecake Tarihi

Kralları, Politikacıları uğraştıran tatlı mı?? O da ne?

Eğer Cheesecake’ den bahsedeceksek ilk olarak tarihçesinden başlamak lazım. Tarihi görünce sıkılmayın hemen keyifli bir yazı oldu :)

Cheesecake’ in tarihçesi bundan 4000 yıl öncesine Antik Yunan dönemine dayanıyor. Kaynaklar Cheesecake fikrinin çıkış noktasını Yunanistan’ ın Samos adası olduğunu belirtiyor. Antik Yunan’ da Cheesecake’ in güçlü bir enerji kaynağı olduğuna inanılıyordu. Bu nedenle M.Ö. 776 yılında ilk Olimpiyatlar’da atletlere verilmesine şaşırmamak lazım. Hatta bazı kaynaklarda Cheesecake’in o dönemlerde gelin ve damada ikram edilen düğün pastası olarak kullanıldığı da belirtiliyor. İlk Cheesecake tarifi de yine o dönemlere rastlıyor. Çok basit şekilde peynir, bal ve buğday unundan oluşuyor.

Antik Yunan, Romalılar tarafından ele geçirildikten sonra Cheesecake tarifini de modifiye ederek yumurta ve peynir parçaları ekliyorlar ve bir çeşit hamurun içerisine koyuyorlar. Antik Romada politikacı olan Marcus Cato M.Ö. 1. yy ‘da yazılmış olan Cheesecake tarifinin sahibi oluyor. Politikacılar bile Cheesecake ile uğraşıyorsa demek ki memleket meselesi seviyesinde oldukça önemli bir lezzetmiş.

Roma İmparatorluğu geliştikçe de tüm Avrupa ve İngiltere’ye tarifler yayılmış ve her ülke kendi yorumu ile Cheesecake pişirmeye başlamış. İlk yemek kitabı 1545 yılında yazılıyor. Bu kitapta tabii ki Cheesecake tarifi de yer alıyor, burada tabanında hamur olan tatlı bir yemek olarak bahsediliyor. Hatta o dönemki İngiltere Kralı 8. Henry’nin baş aşçısı bu yemek kitabında kendi bölümünü Cheesecake’ e ayırıyor. Tarifi ise; Peynirler küçük parçalara ayrılır ve 3 saat sütün içerisinde bekletilir. Sonra karışıma yumurta, şeker ve tereyağını eklenerek iyice karıştırılır. Önceden hazırlanmış hamur karışımının üzerine dökülerek kiremitin üzerinde pişirilir. Henüz denemedim ama sanırım deneyeceğim oldukça iştah açıcı bir tarif, tabi kiremit yerine fırında pişirmek şartı ile yoksa Cheesecake’ i itfaiyecilerle ile beraber yeriz.

Sonraki dönemde ise Avrupalılar tatlılarına mayayı da eklemeye başlamışlar.

18. yy’ a gelindiğinde ise Cheesecake artık Amerika’da da karşımıza çıkmaya başlamış ve günümüzde alışık olduğumuz görüntüsüne kavuşmuş. Bu dönemde Avrupa ekmeklerini ve tatlılarını maya yerine çırpılmış yumurta ile yapmaya başlıyor. Cheesecake‘de de mayanın yerine yumurta kullanmaya başlayınca Cheesecake aslında tam bir tatlı kıvamını alıyor. Hatta bazı Avrupalıların Amerika’ya göç etmesiyle kendi tariflerini de yanlarında getirdiği söyleniyor. Ben henüz Avrupa tarzı Cheesecake’e rastlamadım ama umarım bir gün deneme fırsatım olur.

Cheesecake ‘e krem peynir eklenmesi Amerikalıların icadı. 1872 yılında New York’ lu uyanık bir çiftçi olan William Lawrence Fransız Neufchatel peynirini taklit etme girişiminde bulunuyor. Tabi bu girişimi hüsranla sonuçlansa da yanlışlıkla krem peyniri keşfediyor. Bu dönemde bu kazara peynir çok tutuyor ve aluminyum paketlerde “Philadelphia Cream Cheese” adı ile tüm ülkeye dağıılmaya başlıyor. “Philadelphia Cream Cheese” markası 1903 yılında Phoneix Cheese Company’e satılıyor sonra da 1928 yılında Kraft Cheese Company’ e satılıyor. Bu peynir de Amerika’daki Cheesecake’ in ana malzemesi oluyor. Türkiye’de bu peynirden bulmak çok kolay değil ve oldukça pahalı o nedenle tariflerimde buna ikame ürünler kullanıyorum, tadı da aynı oluyor. Allahtan bizde de uyanık peyirciler var.

Tabii ki Cheesecake tarihçesi adlı bir yazı klasik New York Style Cheesecake ‘den bahsetmeden bitmez. Bu Cheesecake yanına birşey eklenmeden servis edilir. Sadece çikolata veya caramel sosu yanında verilir. Bu kalsik kekin diğerlerinde farkı içerisine ek olarak konan yumurta sarısı.

1900 ‘lü yıllarda New York’lular Cheesecake konusunda kafayı takmışlar ve her restoranın kendine özgü Cheesecake ‘i varmış ve yine daha uyanık bir Amerika’ lı olan Arnold Reuben (1883-1970) New York Style Cheesecake’ in yaratıcısı olarak kendini herkese benimsetmiş. Reuben aslında bir Alman ve Amerika’ya göç ediyor. Amerika’da kendisini bir yemeğe davet ediyorlar ve burada peynirli turta ikram ediliyor. Reuben bu tattan çok etkileniyor ve bu deneyim kendisine orjinal bugün yiyebildiğimiz NY Style Cheesecake ‘ i yaratmasında ilham kaynağı oluyor.

New York tabii ki Cheesecake’ in moda olduğu tek şehir değil mesela Chicago’da tarife sour cream dedikleri bizim süzme yoğurda benzeyen malzeme eklenerek yapılıyor. Philadelpia da ise NY Style’ dan daha hafif bir tür yeniyor, St. Louis de ise googey butter cake denilen ve Cheesecake dolgusunun üzerinde bir katman daha olan bir kek yeniyor.

Chesecake’ de kullanılan peynir ise çok önemli. Mesela Amerikalıların Philly Cheese’i yerie İtalya ricotta kullanıyor, Yunanistan Feta Cheese kullanırken Almanlar Cottage Cheese kullanıyor, Brezilya, Asya, Arjantik de farklı peynirlerle bu harika tatlıyı yapıyor. Hatta ne alaka diyebilirisiiz ama Japonlar bile Cheesecake’ i mısır ve yumurta beyazı kullanarak yapıyorlar. Artık tadı nasıldır bilemem :)

Sizin de görüdüğünüz gibi Cheescake tüm dünyaya yayılmış ve her kültür kendisinden birşey katmış. Samos adasından tüm dünyaya tam 4000 yıldır insanları mutlu etmeyi başarıyor.

Bu post’ umu klasik New York Style Cheesecake tarifi ile sonladırmak isterdim ama çok uzun oldu o nedenle bir sonraki Post’ ta görüşmek üzere.

Bu şehir hayatında iş yoğunluğunda, trafikle, günlük veya genel kaygılarla çok zor biliyorum ama sevgi ve huzurla kalmanızı dilerim,

Kısa zamanda görüşmek üzere.

Chef Mutlu Krema :)

Yorum Yaz